Kategórie produktov
Menu

Tradičný výrobca a predajca krbov

Ako správne kúriť

10 feb 2022 230
Ako správne kúriť

Ste si istí, že viete správne zakúriť v krbe?

Možno ste sa teraz zasmiali. Čo je predsa ťažké na rozháraní ohňa v krbe? Zvládne to každý. No skutočne je to tak?

Mnohí ľudia to v skutočnosti robia zle, ani o tom netušia. Napríklad naložia krb doplna, v domnení, že tak nebudú musieť dlho prikladať. Alebo na horenie prikladajú všetko možné, od papiera až po tie najhoršie možnosti, ako je napríklad drevotrieska. Pozor na to! Nesprávne rozháranie alebo používanie zlých materiálov môže krb až poškodiť. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako to robiť tak, aby bolo horenie efektívne, ekologické a bez nehôd v interiéri.

Alfa a omega: dobre presušené drevo

Predpokladom dobrého kúrenia je drevo, ktoré bolo uskladnené aspoň 2 roky na suchom mieste. Buď vo forme polien, alebo štvrtené. Jeho vlhkosť by však nemala presahovať 20%. Pre porovnanie, čerstvo napílené drevo má vlhkosť až 60%. Takým kúriť rozhodne neodporúčame. Typ dreva nerozhoduje, ale samozrejme lepšie vám bude horieť mäkší typ dreva.

V žiadnom prípade nekúrte uhlím, pretože by to vaše krbové kachle mohlo poškodiť. Uhlie má totiž pri horení príliš vysokú teplotu. Ani papier nie je na rozháranie vhodný, ostáva po ňom priveľa popola. Drevotrieska a čokoľvek iné na báze umeliny už vonkoncom neprikladajte, je to nielen neekologické a nezdravé, ale aj oficiálne zakázané.

Neodporúčame prikladať ani drevo, v ktorom je priveľa živice. Tá pri horení prská a najmä otvorené krby sú tak rizikom, že horiace uhlíky z dreva vyletia na vašu podlahu.

Rozpáľme krb krok za krokom

Postupujte podľa nasledujúcich rád a vaše kúrenie bude bezproblémové.

Najprv si pripravte pár hrubých polien, ktoré postavte do stredu ohniska. Môžu byť z tvrdého dreva. Zároveň naplno otvorte prívodné klapky na krbe. Na polená pravidelne nastavajte drievka z mäkšieho dreva.

Medzi polená a triesky vložte kúsok podpaľača a zapáľte ho. Mal by vydržať horieť aspoň niekoľko minút. Keď sa drevo poriadne rozhorí, privrite klapky na prívod vzduchu.

Prikladať by ste mali podľa návodu od výrobcu krbu alebo kachlí. Každý krb má určené odporúčané množstvo dreva v kilogramoch za hodinu, ktoré by ste nemali prekračovať. Neprikladajte viac, než treba. Ak už drevo dohorieva a nechcete viac kúriť, zavrite klapky na vzduch úplne.

Pri správnom kúrení by sa vám nemalo dymiť sklo, ktoré ostane až do konca kúrenia krásne čisté. Nemáte ešte krb a chcete s tým niečo spraviť? Ozvite sa vám, radi vám poradíme a pomôžeme.

 

menu