Kategórie produktov
Menu

Tradičný výrobca a predajca krbov

Ako správne kúriť drevom?

6 okt 2022 65
Ako správne kúriť drevom?

Nie je nič krajšie ako nádherná hra plameňov v zimných večeroch. V dreve je viazané veľké množstvo energii, avšak záleží iba na nás, koľko z toho dokážeme vyťažiť. Spôsob, akým kúrite vplýva na účinnosť a životnosť pece. Správne kúrenie nie je žiadna jadrová fyzika.. naučiť sa ho dokáže každý, stačí len dodržiavať zopár základných pravidiel.

Na kúrenie len suché drevo...

Najdôležitejším parametrom pre palivové drevo je jeho vlhkosť. Čím viac vody drevo obsahuje, o to viac energie sa zbytočne minie len na jej odparenie a na využiteľné teplo zostane menej energie. Čerstvo narezané drevo obsahuje 50 až 60% vody. Správna vlhkosť dreva na kúrenie by mala mať pod 20%. Preto sa odporúča, aby sa drevo pred spálením schlo približne dva roky, najlepšie voľne prevetrávané vonku, len prekryté zhora pred dažďom či snehom.

Výber vhodného dreva...

Každé drevo má inú výhrevnosť. Je preto potrebné pre konečný úspech kúrenia vybrať vhodný typ dreva. Hoci výhrevnosť mäkkého a tvrdého dreva je podobná, ich rozdiel je v hustote a z toho vyplývajúceho množstva, ktoré sa na kúrenie spotrebuje.

Založenie ohňa by malo byť hračkou. Či?

Pokiaľ má oheň zo všetkých strán dostatočný prísun vzduchu – oheň sa rozhorí najlepšie. Odporúčaný postup uloženia dreva v ohnisku je následovný: Na dve hrubšie drevá položte naprieč polená s hrúbkou 10 - 12 cm. Na tie následne uložte niekoľko tenkých polienok alebo triesok, najlepšie z mäkkého dreva, a medzi ne vložte tuhý podpaľač. Ak môžete, úplne sa vyhnite papieru, z ktorého ostáva veľa popola.

Čas a spôsob prikladania...

Najviac poškodení a reklamácií vzniká práve kvôli prekurovaniu vysokými dávkami dreva. Práve preto optimálne množstvo dreva stanovuje výrobca, prípadne kachliarsky majster v preberacom protokole. Pokiaľ by ste chceli predlžiť životnosť svojho vykurovacieho telesa, v tom prípade je veľmi dôležité zvládnuť nielen techniku kúrenia, ale aj periodicitu prikladania a množstvo priloženého paliva. V podstate Vám stačí, ak budete dodržiavať pokyny výrobcov a kachliarskych majstrov. Nič zložité však?

menu