Kategórie produktov
Menu

Tradičný výrobca a predajca krbov

Decht v komíne? Jeho príčiny?

6 okt 2023 546
Decht v komíne? Jeho príčiny?

Decht v komíne vznikne na vnútorných stenách komína pri nesprávnom spaľovaní, alebo samotnom nevhodnom palive. Jednou z príčin je uhlie; v takom prípade je takmer nemožné zabrániť zniku dechtu na stenách. Pomocou je len pravidelné čistenie komínového telesa. Druhým najčastejším palivom pri ktorom vzniká decht je drevo, ktoré je nevhodné, ak obsahuje veľa prírodnej živice, smoly, alebo nie je dostatočne vysušené a prikladáme ho do ohňa mokré. Toto sú hlavne príčiny vzniku dechtu v komíne.  

Samotný decht v komíne je pre nás neškodný ak pravidelne komín čistíme a vykonávame údržbu. Horší stav je keď komínové teleso praskne a cez povrch narušenej steny začne prenikať dym, alebo decht. Pri takejto poruche okamžite uvažujte komín vyvložkovať, pretože decht z prasklín komína, bude postupovať na celú stenu a znehodnocovať Vám dom či objekt v ktorom sa nachádza.
Pred vložkovaním je takmer vždy nutné frézovanie komína, aby sa zo štvorcového komína vytvoril kruhový prierez s možnosťou osadenia vložky rôznych priemerov. Frézovanie zároveň komín vyčistí z vnútornej strany tak, že odstráni celý usadený decht z komína a zastavíte ďalší prienik do prasklín v stenách. 

Požiar vznikne zapálením dechtu...


Najhoršia alternatíva je ak sa Vám starý decht v komíne zapáli. Vzniká teplota až 1000°C. V takomto prípade musíte volať požiarnikov, aby dozreli na stav plameňov. Komín musí sám zhasnúť. Následky nemusia vzniknúť, v horších prípadoch prasknú steny komíny a zriedka zhorí objekt, ak nie sú na blízku požiarnici. Nepodceňujte komín a radšej zvážte vyvložkovanie nerezovým systémom.
Správne vyvložkovaný komín zabráni usadzovaniu dechtu na murive komína, zlepší ťah komína a zníži celkovú spotrebu vykurovacieho paliva. 

menu